Berries

Zemdega Dziesmusvētku karuselī

26.03.2013 | Ināra Silvāne
First_page_dsc_1881

21.marta saulaini aukstajā pēcpusdienā Baložu bibliotēkas Preses lasītavā pulcējās bijušie un esošie kora „Zemdega” koristi, lai sildītos pie atmiņu ugunskura.

Skanot „Dziesmai šodien liela diena”, bibliotēkas vadītāja un koriste Dainuvīte Markelova sirsnīgi sveica visus klātesošos, kam dziesma joprojām ir goda vietā.

Kas ir dziesma? – tā Lija Siliņa, astoņu Dziesmusvētku dalībniece, jautāja sanākušajiem. Dziesma ir cilvēka mūža pavadone vai, citējot Raini, „Dziesmas, kora dziedāšana ir tiešām labākais simbols garīgai kopdarbībai...”. Lai vienmēr atceramies Baumaņu Kārli – dziesmas un himnas „Dievs, svētī Latviju” autoru. Pirmo reizi šī dziesma skan 1873.gadā – pirmajos Vispārējos latviešu Dziedāšanas svētkos, bet 1938.gadā – pēdējo reizi. Un tikai 1990.gadā, XX Dziesmu svētkos visa latvju tauta lielā saviļņojumā klausās savu himnu.

Tikšanās laikā Dainuvīte īsumā ieskicēja kora vēsturi, kurš sākotnēji bijis ansamblis, pēc tam sieviešu koris, tagad – jauktais. Sieviešu kori izveidoja toreizējā Baložu kultūras nama vadītāja Rita Pušpure, ko koristi piemin un atceras ar mīļiem vārdiem. Tikpat sirsnīgi tika pieminēti kora prezidenti – Inta Bogdāne, Aina Reisa (kora prezidente 22 gadus!) un Ilona Cilmere, kā arī diriģenti, kas korim bijuši lielā skaitā.

Kora prezidentes Aina Reisa un Ilona Cilmere dalījās atmiņās par kora mēģinājumiem, par ikgadējām ekskursijām un, protams, par Dziesmusvētkiem. Cienājoties ar tēju un kafiju, arī pārējie aktīvi iesaistījās, interesantas lietas atceroties. Viens no kurioziem gadījumiem notika 1985.gada Dziesmusvētkos, kad „Zemdegas” autobuss saplīsa, bet uz Dziesmusvētku mēģinājumu jātiek. Tad nu koristes bija skrējušas uz ceļa un „nocēlušas no trases” 23.autobusu. Šoferis uzreiz bija iejuties situācijā, visi kopā braukuši pie dispečeres to saskaņot (atcerēsimies, ka mobilo telefonu tolaik nebija) un tad uz Dziesmusvētku estrādi.

Tikšanās noslēdzās ar savstarpēju vēlējumu nezaudēt piederību savam korim, turpināt piedalīties Dziesmu svētkos un „Lai dzīvo „Zemdega”!

Galeriju var apskatīt šeit. Paldies par foto Ivaram Zariņam!

Gaidot XXV Dziesmu un XV Deju svētkus, Baložu bibliotēkā izveidots izstāžu cikls „Ceļā uz Dziesmu un deju svētkiem”. Šobrīd tas ir stends ar kora „Zemdega” atmiņu gabaliņiem. Aicinām apskatīt!

 

Lija Siliņa

Komentāri