Berries

Ekskursija uz SIA "Pindstrup Latvia"

15.06.2017 | Rasma Dombrovska
First_page_dsc_6972

Otrdien, 13.jūnijā Baložu bibliotēka sadarbībā ar SIA “Pindstrup Latvia” un biedrību “Bānīša draugu klubs” organizēja ekskursiju bijušajiem Baložu kūdras rūpnīcas darbiniekiem un citiem interesentiem uz tagadējo kūdras pārstrādes uzņēmumu Baložos SIA “Pindstrup Latvia”. 

Šī ekskursija bija izlolota jau sen. Bibliotēkas rīkotajā pasākumā “Kūdrinieku sadzīve Baložos” (UNESCO stāstu bibliotēkas ietvaros) bijušie Baložu kūdras rūpnīcas darbinieki izteica vēlmi apskatīties, kā tagad izskatās un rit darbs jaunajā rūpnīcā. SIA “Pindstrup Latvia” finanšu un administratīvais direktors Edijs Ločmels apsolīja, ka to ir iespējams īstenot. Atsaucība bija necerēti liela, kopumā ap 40 cilvēku grupa. SIA “Pindstrup Latvia “ pārstāvji mūs uzņēma ļoti laipni. Saņēmām darba drošības instruktāžu, kā arī atstarojošās vestes un varējām doties izzināt – kas tagad notiek šajā teritorijā, ko un kā ražo. Edijs Ločmels vadīja latviski runājošo grupu, Jurijs Utināns – krieviski runājošo.

SIA “Pindstrup Latvia” ir Dānijas kompānijas “Pindstrup Mosebrug” meitas uzņēmums, kas nodarbojas ar kūdras ieguvi un pārstrādi. Uzņēmumā šobrīd strādā ap 115 darbinieki, darbs notiek trijās maiņās nepārtraukti visu diennakti 6 dienas nedēļā.

Mums bija interesanti uzzināt, ka uzņēmums strādā tikai uz pasūtījumiem, noliktavai nekas netiek ražots. Klienti – profesionālie stādu audzētāji izsaka savas vēlmes, kādu kūdras substrāta maisījumu, kādā minerālvielu un piedevu proporcijā un daudzumā vajag un rūpnīca attiecīgi saražo. Pilda dažāda lieluma maisos, un pasūtījumus eksportē pa visu pasauli, pat uz Ķīnu un ASV.

Redzējām, kā notiek miksēšana – fasēšana ar datorprogrammas palīdzību. Operators ievada recepti, cik kūdras vajag, cik minerālmēslu un piedevu, kāds pH līmenis nepieciešams un kontrolē iekārtu darbību. Visapkārt manījām aktīvu rosību- gan iekštelpās, gan ārā, kā arī izbaudījām kūdras dubļus un putekļus.

Laboratorijā tiek kontrolēti gan izejmateriāli, gan gatavā produkcija –svars, pH līmenis, elektriskā vadīt spēja, mituma noturība u.c. parametri. Paraugi no katra pasūtījuma tiek glabāti pusotru gadu, lai klientu sūdzību gadījumā varētu pārbaudīt nosūtīto augsni.

Ražošanas process tiek nemitīgi attīstīts un modernizēts. Kompānija rūpējas par ražošanas sortimenta pilnveidi un pārdošanas apjomu palielināšanu uz ārzemēm. Mums tika izrādīta jaunā kokšķiedras rūpnīca, kas tika atklāta 2016.g. septembrī. Šī ir Baltijā pirmā rūpnīca, kas eksporta vajadzībām ražo kūdras aizvietotāju - kokšķiedru - stādu audzēšanai profesionāļiem. Kokšķiedra tiek izmantota augsnes aizvietošanai, nevis, kā ierasts, papīra vai celtniecības materiālu ražošanai. Tā kā kūdra ir ļoti lēni atjaunojams resurss, tās aizvietošana ar kokšķiedru, kas iegūstama no šķeldas, nodrošina gan videi draudzīgāku ražošanu, gan arī rada pievienoto vērtību.

Daudziem rodas jautājums – vai kūdras krājumi Baložos jau izsmelti?  Izrādās, Baložu kūdras lauki ir ļoti niecīgi priekš tik liela ražošanas apjoma, tādēļ uz rūpnīcu kūdru ved arī no citām vietām Latvijā, kā arī iepērk.

Ejot gar kādu bijušo ēku, katrs bijušais darbinieks sazīmē kā tagad ir mainījusies rūpnīcas teritorija. Ik pa laikam dzirdam izsaucienus – te tak bija.., šeit es strādāju, vairs nevar pazīt...

Ejam apskatīt moderni iekārtotu darbinieku ēdnīcu, kas iekārtota agrākā “sarkanā stūrīša” vietā. Tur mūs gaida pārsteigums – rūpnīcas vadība ir sarūpējusi mums cienastu! Ēdam smalkmaizītes, dzeram tēju, kafiju un pārrunājam redzēto, citi turpina izjautāt rūpnīcas pārstāvjus Ediju un Juriju.

Esam priecīgi par Baložu kūdras rūpnīcas attīstību un aktīvo darbību. Pēc bibliotēkā pieejamiem materiāliem, juridiski Baložu kūdras fabrika dibināta 1947. gadā un šogad svin 70 gadu pastāvēšanas jubileju.

Un tad jau mūs laipni uzņem biedrības “Bānīša draugu klubs” (turpmāk BDK) pārstāvji – Dāvis Bušs un Ojārs Andersons. Tā ir dzelzceļa entuziastu dibināta biedrība, ar mērķi saglabāt šaursliežu dzelzceļu mantojumu (vairāk par šo biedrību un paveikto var izlasīt te: http://www.kudrasbanitis.lv/index.php/lv/ ). 2013. gada pavasarī, uzzinot par to, ka Baložu kūdras dzelzceļu plānots nojaukt, BDK entuziasti nolēma steigšus organizēt dzelzceļa izpētes braucienu, lai apsekotu tā stāvokli, pirms tas tiek nojaukts. Paralēli ar ekskursijas organizēšanu, BDK vadība tikās ar uzņēmuma SIA „Pindstrup Latvia” vadību, lai diskutētu par ideju Baložu kūdras dzelzceļu nenojaukt, bet gan pārveidot par muzejdzelzceļu. Pēc ilgstošām sarunām šī ideja tika atbalstīta un noslēgts sadarbības līgums. Tagad katru gadu notiek darbi pie sliežu ceļu attīrīšanas no krūmiem, sliežu ceļu atjaunošanas, ritošā sastāva remonta, tehnikas atjaunošanas un kolekcijas papildināšanas. Arī mēs – visi interesenti tiekam aicināti talkās. Jaunākie varētu palīdzēt fiziskos darbos, vecākie – ar padomu.

Baložu šaursliežu dzelzceļš tika būvēts kūdras transportēšanas vajadzībām un tā kopgarums bija 28 km. Tagad BDK entuziasti ir atjaunojuši 2,8 km no šaursliežu dzelzceļa. Un mēs tiekam vizināti ar bānīti, izkāpjam apskatīt purva ainavu zīmīgā robežpunktā – kur satiekas Olaines novads, Rīga, Baloži un Ķekavas pagasts.

Mūsu grupa ir liela - viena daļa dodas izbraucienā ar pasažieru vagonu, otra grupa paliek ēdnīcas vagonā un sākas atmiņu stāsti. Valentīna atceras kā ar līdzīgu bānīti devušies uz Rīgu iepirkties. Ar bānīti varēja aizbraukt gandrīz līdz 5. tramvaja galapunktam. Seko stāsti par braukšanu ar drezīnu ogās (lasīt dzērvenes) vai sēnēs. Smiekli atskan, atceroties kuriozus – kā kāda sīciņa sieviņa lasot ogas iekritusi purvā un kādā izskatā parādījusies pēc tam. Vitolds pastāsta kā vēsajās rudens dienās un ziemā vagoniņā tika kurināta “buržujka” braucot uz un no darba. Pabraucot garām kādai pamestai ēkai, bijušie darbinieki atceras, ka kāds prasmīgs galdnieks te pat taisījis zārkus.

Lokomotīves signālam skanot, noslēdzas mūsu ceļojums pagātnē, tagadnē un nākotnē.

Paldies, uzņēmuma SIA “Pindstrup Latvia” darbiniekiem un biedrībai “Bānīša draugu klubs” par sirsnīgo uzņemšanu!

Foto no ekskursijas šeit.

Komentāri