Berries

Daugmales pamatskolas koris dziesmu svētkos

16.07.2015 | Rūta Treija
First_page_dsc06815__medium_
Svētdien, ar skaistu koncertu, noslēdzās XI Latvijas skolu jaunatnes dziesmu un deju svētki. Rīgā pulcējās tūkstošiem lielāku un mazāku dziedātāju un dejotāju. Šogad to vidū bija arī Daugmales pamatskolas koris.
Pēc aptuveni 30 gadu pārtraukuma Daugmale atkal tiek pārstāvēta šajos skaistajos un nozīmīgajos svētkos.
Pirmdienā, uzreiz pēc svētkiem, pie manis ciemojās un par kora piedzīvoto svētkos stāstīja kora vadītāja Dace Rozenberga un divas dziedātājas – Anna un Kristiāna.
Redzams, ka spēka maz un nogurums liels, bet mēs lēnu garu iesildāmies.
Sākot sarunu par aizvadītajiem svētkiem, nevarēja nejautāt, par sajūtām – kā ir būt tiem izredzētajiem, kas pēc tik ilga laika pārstāv Daugmali dziesmu svētkos. Kora vadītāja Dace atzīst, ka šis ir bijis liels izaicinājums. Tika liktas lielas cerības, kas radīja arī zināmu spriedzi. Taču gandarījuma sajūta ir. Prieks un lepnums arīdzen. Nav noslēpums, ka kori ir kļuvuši daudz spēcīgāki. Dace atzīst, ka, ja vien daži citi kori būtu nodziedājuši nedaudz labāk, Daugmale svētkos nepiedalītos. Taču notika, kā bija jānotiek – darbs nebija viegls, jo bērni nesaprata uz ko iet, bija grūti. Daudziem bērniem arī vecāki nav piedalījušies šajos svētkos un grūti pastāstīt bērniem – kas tas ir, cik nozīmīgi ir šie svētki un galu galā, kādi tie ir. Sākumā bērni visu uztvēruši kā tusiņu, jo nezināja uz ko viņi iet. Pēc pasākuma, bērni atzinuši, ka piedalīties Dziesmu svētkos ir daudz interesantāk, nekā sākuma šķitis. Uzreiz pēc noslēguma koncerta, bērni solās kori apmeklēt ar lielāku prieku un daudz uzcītīgāk. Viena no līdz atnākušajām meitenēm saka, ka izvēloties vidusskolu, kur mācīties, pievērsīs uzmanību tam, lai tajā būtu labs koris ar lielām iespējām piedalīties nākamajos Dziesmu svētkos.
Pārvarējuši Koru karus ar vienu mērķi – iekļūt Dziesmu svētkos, šie daugmalieši ir atvēruši jaunu lapaspusi Daugmales pamatskolas kora vēsturē. Kora vadītāja zin, ka nākamajos Dziesmu svētkos būs augstāki mērķi. Arī bērni pārliecināti, ka attieksme būs cita, jo tādas sajūtas, kādas gūstamas šajos svētkos, nav iegūstamas nekur citur. Beidzoties noslēguma koncertam, daži bērni ar asarām acīs izteica savu prieku un pozitīvās emocijas.
Tomēr zināms, ka Dziesmu un deju svētkos valda īpaša atmosfēra. To zin ik viens, kurš kaut reizi ir tajos piedalījies. Arī meitenes, Anna un Kristiāna dalās piedzīvotajā. Kopības sajūta esot fantastiska. Visi pēkšņi šķiet tik vienādi, visi šķiet draugi. Arī staigājot pa ielu, pēkšņi rodas sajūta, ka esi kaut kur citur. Cilvēki nāk klāt, runājas, par visdažādākajām lietām Kristiāna stāsta, kā Origo kāda sieviete mēģinājusi pastāstīt, kur visizdevīgāk iegādāties sev drēbes un apavus. Šis ir bijis dīvainākai no atgadījumiem, bet sajūta, ka esi īpašs un savādāks sekojusi visā svētku laikā. Oranžās lentītes norādīja, ka esi viens no mums, ka var ar Tevi parunāt, kaut ko pajautāt, stāsta meitenes un kora vadītāja.
Šādu kopības sajūtu īpaši varējis izjust bēdīgi slavenajā ģenerālmēģinājuma vakarā. Kad sākuši ģībt bērni. Gan skolotāja, gan meitenes atzīst, ka mēģinājums esot bijis normāls un ka nekāda pārlieku liela slodze nav bijusi. Taču kādā brīdī, kad koristi bija ilgi stāvējuši kājās un viņiem lika apsēsties, pēkšņi pa visām tribīnēm sākusi parādīties izsaukuma zīme. Kora vadītāja gan saka, kas tas ir bijis diezgan satraucošs moments, jo zīmīte tika celta bieži un visās malās. Taču vēlas uzteikt arī lielisko darbu, kā strādājuši mediķi un koordinatori – bērniem skrēja pakaļ ātri, koordinatori ātri taisīja ejas bērnu vidū, lai netraucētu mediķu kustībai un šeit arī pieslēdzās lielākie svētku dalībnieki, kas palīdzēja ģībstošos bērnus nogādāt līdz medpunktiem. Kristiāna mēģinājuma laikā atradās pie medpunkata un stāsta, ka viens gadījums ir bijis pat nedaudz biedējošs, meitene, kuru atnesa, esot pamatīgi kratījusies un acu āboli bijuši pavisam balti. Tas esot bijis ne visai patīkami, bet kopumā, gan skolotāja, gan bērni atzīst, ka lauku un Pierīgas bērni ir bijuši daudz izturīgāki un savāktāki.
Kora vadītājas Daces uztverē mēģinājumi bijuši ļoti labi, bet šis tas palicis atmiņā, kā negatīvs. Šai sakarā īpaši esot izcēlušies Rīgas kori, kuri visi bija tērpti vienādos krekliņos un izcēlās uz pārējo dziedātāju fona. Šie kori nekaunīgi cēlās kājās pus stundu pirms mēģinājuma pauzēm, lai pirmie tikti rindās pēc pusdienām. Tāpat Dace ir nepatīkami pārsteigta par kolektīvu vadītājiem. Kad tiem lika stāties kolonās un tad pārkārtoties, vairums vadītāju tikai pļāpā un vispār neklausās, ko viņiem saka, nepilda uzdevumus. Un neesot jau brīnums, ka bērni nespēj izpildīt, kas jādara, ja paši kolektīvu vadītāji to nevar.
Runājot par pašu piedzīvoto, īpašajām atmiņām un piedzīvojumiem, smejoties sāk ar negulētajām naktīm. Pirmā nakts bija trakāka, bet kad kora vadītāja aizrādīja, koris palicis klusāks. Dace uzslavē savus dziedātājus, ka tie esot bijuši paklausīgi un pretī nav runājuši. Lai gan kora vadītāja bija gatavojusies visām negulētām naktīm, tā tomēr nav bijis. Tikai pirmajā naktī gulēt nedabūja neviens. Bet tad gan pa dienu, Anna, piemēram, aizmiga stāvot kājās un dziedot, attapusies vien tad, kad ar galvu jau stutējusies pret priekš stāvošo dziedātāju. Arī Kristiāna saka, ka ceturtdienas mēģinājumā uz krietnu laiciņu esot aizmigusi. Dace saka, ka arī stress darījis savu. Jo viss ir bijis jauns, neviens neko nezin un nesaprot kas notiek. Bet ar katru dienu palicis labāk. Paši mēģinājumi neesot bijuši tik nogurdinoši, kā negulēto nakšu sekas un uztraukums par visu jauno.
Kā ik reizi svētkos, arī šiem bērniem šķitis, ka nekas te nav izdomāts un nekas nesanāks un ka krāsas, kas bērniem jārāda, vispār neesot iespējams parādīt. Licies, ka to nav iespējams dažās dienās dabūt gatavu, bet tad izrādās, ka viss sanāk. Un protams, Justs. Juanā latviešu zvaigzne. Kā meitenes stāsta, visi esot klieguši un spieguši, kad viņš iznāca priekšā. Justa darbs esot bijis rādīt kustības, kas korim jāpilda. Viņš pat neesot runājis. Viņam twitter un facebook sekotāju skaits diena slaikā pieaudzis par tūkstošiem. Vienkārši, viņš visiem patika. Bet uzreiz pēc sava darba padarīšanas, viņš esot slēpies, jo visi gribējuši fotografēties. Tas esot bijis interesanti.
Par vēl vienu lielu piedzīvojumu, gan kora vadītāja, gan meitenes sauc vizināšanos ar sabiedrisko transportu. Daži mazākie bērni līdz šim vēl nekad nebija braukuši ar sabiedrisko transportu Rīgā. Bērniem ļoti patika, viņi brauca apļiem. Lielākie pat brauca līdz Origo, lai tur nopirktu sev kaut ko garšīgu un tad brauca atpakaļ uz naktsmītni. Šis piedzīvojusm esot bijis ļoti foršs. Meitenes atcerās, kā visi krituši un gāzušies, kad transports bremzēja. Tur visi esot bijuši saspiesti kā siļķes mucā, daudzi dziedājuši, skaļi smējušies. Bērni izbaudīja braucienus turp un atpakaļ. Tie bija bez maksas, tādēļ arī varēja atļauties vizināties.
Daugmalieši ir arī vieni no tiem, kas piedalījās svētku gājienā. Dažiem bērniem, tas šķitis par par īsu. Esot bijis breiks, ka daudzi ir speciāli atbraukuši no Daugmales. Un kad gāja garām, tad bļāva, ka daugmalieši ir vislabākie. Kādam puikam vecāki esot braukuši uz gājienu, pa radio dzirdējuši, ka gājiens atcelts, griezušies riņķi u nbraukuši atpakaļ uz mājām, tad padzirdējuši, ka gājiens tomēr notiek, tāpēc atkal griezušies atpakaļ un braukuši uz Rīgu. Kora vadītāja stāsta, ka šoreiz gājiens šķitis savādāks, jo nekas nebija jāgaida. Kurš atbrauca, to laida iet. Nebija nekādas secības, nebija jāgaida sava kārta pēc alfabēta, kā tas ir citus gadus. Bet mums paveicās, ka mēs viss novads savācāmies kopā un gājām kopā. Tādēļ viss noticis ātri. Atbrauca un uzreiz gāja. Bet zin arī teikt, ka dažām skolām direktori nebija ļāvuši nest karogu, lai nezin, kas par skolu, gadījumā ja vēlāk par iešanu gājienā būtu kādas nepatikšanas.
Noslēguma koncerts aizvadīts ar pozitīvām emocijām, īpaši atmiņā palicis skaistais taurenis, ko no krāsainajām lapām izveidoja koris. Koncerta noslēgumā, jau tradicionālā, vainagu mešana un laistīšanās ar ūdeni, kā arī aizliegtais vilnītis, kurš tik un tā vienmēr tiek taisīts. Meitenes saka, ka žēl tās dziedātājas, kurām bija plastmasas puķu vainadziņi, jo tos nemeta gaisā.
Mājup ceļš aizvadīts ar dziesmām un smiekliem. Sajūsma mijās ar nogurumu, bet bērni ir laimīgi par gūtajiem panākumiem un svētkos piedzīvoto.

Paldies kora vadītājai Dacei Rozenbergai un abām meitenēm – Annai un Kristiānai, ka, lai gan nogurušas, bet tomēr padalījās ar mums savos iespaidos par kora dalību svētkos.

Foto no privātiem arhīviem: http://parkulturu.lv/galerijas/2152/foto

Dziesmu svētkos, Daugmales pamatskolas kora sastāvā, piedalījās Marta Atvara, Daniela Auguste Krūmiņliepa, Žanete Paula Meijere, Sanija Zeltiņa, Evelīna Augucēviča, Lūcija Beitāne, Anna Silvija Diša, Jēkabs Kunstmanis, Agija Stabulniece, Jūlijs Žavoronkova, Samanta Augucēviča, Harijs Benfelds, Agate Brauere, Fanija Grīnberga, Lauris Jansons, Adelīna Ozola, Krista Elīna Ozola, Betija Alaine, Samanta Kaļķe, Jānis Ginters Krūmiņliepa, Ritvars Pelsis, Agnese Siliņa, Kristiāna Viša, Emerita Probuka, Anika Sindija Vaivode, Vlada Dreiliņa, Kristīne Skudrīte, Alise Elīza Voldeka, Laura Žavoronkova, Elīna Kovaļevska.

Komentāri